معرفی انواع لیزر موهای زائد

معرفی انواع لیزر موهای زائد

معرفی انواع لیزر موهای زائد انواع دستگاه لیزر مو برای حذف موهای زائد بدن وجود دارد که هر کدام بر یک یا چند نوع پوست مناسب می باشند. بهتر است به نکاتی که در مورد هر نوع دستگاه لیزر مو وجود دارد، تو لیزر روبی به عنوان قدیمی ترین دستگاه لیزر موهای زائد (اولین دستگاه…

فهرست مطالب

پل ارتباط کلینیک نهال

جهت پاسخگویی به سوالات و یا رزرو نوبت تماس حاصل فرمایید

معرفی انواع لیزر موهای زائد

انواع دستگاه لیزر مو برای حذف موهای زائد بدن وجود دارد که هر کدام بر یک یا چند نوع پوست مناسب می باشند. بهتر است به نکاتی که در مورد هر نوع دستگاه لیزر مو وجود دارد، تو

لیزر روبی

به عنوان قدیمی ترین دستگاه لیزر موهای زائد (اولین دستگاه مورد تایید برای حذف موهای زائد)، روبی دستگاه است که دارای تحقیقات بالینی زیادی برای اثبات موثر بودن در حذف موهای زائد را دارا می باشد.

از آن جایی که این دستگاه نسبت به دستگاه های دیگر، دارای بیشترین میزان جذب نور در ملانین است، برای موهای نازک و پوست و موهای تیره و روشن (تا تیپ پوستی دو) مناسب ترین گزینه است هر چند هنوز ثابت نشده است که بر موهای بلوند، قرمز یا خاکستری تاثیر چندانی دارد یا نه. به دلیل جذب بالای نور توسط ملانین، استفاده از لیزر روبی در پوست های تیره تر توصیه نمی شود، زیرا ممکن است باعث ایجاد تغییر رنگ پوست شود. هر چند امروزه دستگاه های جدیدتر و پیشرفته تر با تاثیر بهتر از روبی موجود می باشند.

طول موج لیزر روبی 694 نانومتر است.

نقطه ی ضعف لیزر روبی سرعت کمتر آن نسبت به دیگر مدل ها و همچنین ظرفیت درمانی کوچک آن است. این بدین معناست که برای دستیابی به نتیجه ای بلند مدت در مقایسه با دیگر لیزرها به جلسات درمانی بیشتری نیاز است.

مزایا لیزر روبی

 • کاهش و از بین بردن دائم موهای زائد
 • درد و ناراحتی به هنگام استفاده از این لیزر کمتر از انواع دیگر لیزرهاست.
 • استفاده از سیستم و دستگاه‌های خنک کننده که خطر سوختگی و عوارض جانبی را کاهش می‌دهد.
 • موهایی که پس از انجام درمان دوباره رشد می‌کنند معمولاً نازک‌تر و کم پشت‌تر هستند.

معایب لیزر روبی

 • برای پوست‌های تیره و برنزه مناسب نیست.
 • درمان سطوح نسبتاً کوچک
 • نرخ ارسال پالس کند که به معنی مدت زمان طولانی‌تر لازم برای درمان می‌باشد.
 • قدیمی بودن روش و جایگزینی آن با روش‌های جدیدتر و مؤثرتر
 • خطر سوختگی، ایجاد آثار زخم، التهاب، سرخ شدگی و تغییر رنگ پوست

لیزر آی پی ال IPL

لیزرها از پرتو نور تک رنگ در یک طول موج استفاده می کنند، اما آی پی ال از پرتو نور چند رنگ، غیر متمرکز و دارای طیف گسترده برای تابش روی سطح پوست و هدف گیری ملانین استفاده می کند. آی پی ال قادر است نواحی بزرگ تر را با سرعت بیشتری هدف بگیرد این در حالیست که لیزر بیشتر بر روی نقطه ی خاصی تمرکز می کند.
به عنوان یکی از بی خطرترین روش های حذف موهای زائد در بازار، اثر گذاری آن بر روی پوست های تیره و در طولانی مدت، همانند لیزر نیست.
آی پی ال بر تیپ پوستی یک و دو اثر گذاری بیشتری دارد. در حالی که ادعا می شود برای تمام مدل پوست ها کاربرد دارد، اما نتایج حاصل در پوست های نوع دو به بالا زیاد مورد قبول نبوده است. دستگاه آی پی ال را می توان برای درمان موهای روشن استفاده کرد اما هنوز تحقیقاتی در رابطه با موثر بودن آن انجام نشده است.
معمولا نسبت به دیگر لیزرها ارزان تر است و درد کم تری دارد. نتیجه ی حاصل شده با این روش IPL نیز به خوبی لیزر نمی باشد. مهم ترین مزیت استفاده از آی پی ال این است که می توان علاوه بر حذف موهای زائد با تعویض فیلتر دستگاه به درمان عارضه های مختلف پوستی مانند پیگمانتاسیون، مشکلات عروقی پوست، آکنه و جوانسازی پوست نیز پرداخت.

طول موج لیزر ای پی ال 1200 – 500 نانومتر است.

مزایای لیزر IPL

 • می‌تواند بخش‌های وسیعی از پوست را تحت درمان قرار دهد
 • از لیزرهای دیگر به مراتب ارزان‌تر است
 • ایجاد درد و ناراحتی در این روش کمتر از روش‌های مبتنی بر استفاده از پرتو لیزر است

معایب لیزر IPL

 • بیشتر برای درمان پوست‌های روشن مؤثر است
 • این فناوری قدیمی است و در حال حاضر از آن چندان استقبال نمی‌شود
 • به‌طور کلی می‌توان آن را ضعیف‌تر و کم اثرتر از لیزر درمانی برای حذف موهای زائد دانست

لیزر دایود

لیزر دایود یکی از جدیدترین لیزرها در بازار می باشد. مانند لیزر الکساندرایت داری عمق نفوذ بالا در فولیکول مو می باشد، که موجب محافظت از پوست در برابر اشعه و در نتیجه درمانی بی خطرتر می شود. این ویژگی، لیزر دایود را برای پوست های تیره بی خطر می کند، هر چند از آن جایی که تحقیقات بلند مدتی درباره درمان پوست های تیپ 6 انجام نشده است، این لیزر برای پوست های تیپ شش توصیه نمی شود.

لیزر دایود با طول موج ۸۰۰ یا ۸۱۰ نانومتری عمل می‌کند. طول موج بالا، این امکان را به متخصص می‌دهد که به عمق بیشتری از پوست نفوذ کند تا از آسیب رسیدن به ملانین موجود در اپیدرم پوست جلوگیری به عمل آورد و به طور مستقیم، فقط فولیکول مو را مورد هدف قرار دهد.

از لحاظ علمی، طول موج بلندتر کمک می‌کند از آسیب‌های پوستی و تغییرات رنگ دانه‌ای که در انواع لیزر با طول موج کوتاه‌تر حاصل می‌گردد، پیشگیری شود. لیزر دایود، گزینه بسیار خوبی برای موهای ضخیم و تیره، به ویژه در ناحیه بیکینی محسوب می‌گردد. و مناسب‌ترین لیزر برای تیپ پوستی ۴ می‌باشد.

لیزر دایود ثابت کرده که برای پوست های تیپ یک تا پنج نتایج بی خطر و فوق العاده ای بر جای می گذارد. جدید بودن این روش بدین معناست که هنوز تحقیقات کافی درباره ی نتایج آن در بلند مدت انجام نشده است. نتایج موجود نشان دهنده ی کاهش 70 درصدی موها پس از هجده ماه می باشد.
دایود برای پوست های روشن تا متوسط طراحی شده و بر روی موهای تیره و ضخیم بهترین تاثیر را می گذارد. توانایی آن برای پوشش نواحی بزرگ، آن را به انتخابی عالی برای کمر و ناحیه ی بیکینی تبدیل کرده است.
احتمال ایجاد کهیر با لیزر دایود بیشتر از دیگر مدل ها می باشد.

مزایای لیزر دایود

 • طول موج بالاتر امکان نفوذ بیشتر در پوست را می‌دهد
 • درمان بخش‌ها و نواحی بزرگ در بدن
 • بازیابی سریع
 • درمان مؤثر پوست‌های تیره‌تر
 • طول موج قابل تنظیم و در نتیجه انعطاف پذیری بالا
 • کاهش احتمال آسیب رسیدگی به لایه اپیدرمیس پوست

معایب لیزر دیود

 • می‌تواند باعث کهیر شود
 • عوارض جانبی که ممکن است شامل سوختگی و تغییر رنگ پوست باشد
 • عدم وجود مطالعات زیاد در مورد عوارض جانبی در طولانی مدت

لیزر ND : YAG

این لیزر جدیدترین لیزر موهای زائد در بازار می باشد و به طور خاص برای حذف موهای زائد پوست های برنزه و تیره طراحی شده است. این نوع دستگاه برای پوست های نوع یک تا شش کاربرد دارد و ثابت شده که در کاهش رشد مو در همه تیپ های پوستی موثر است. به دلیل جدید بودن این نوع لیزر هنوز تحقیقات کافی در رابطه با تاثیر بلند مدت آن انجام نشده است. به دلیل عمق بالای نفوذ آن نسبت به دیگر لیزرها، می تواند از رنگ دانه های تیره رنگ پوست نیز بگذرد و مستقیم به سراغ هموگلوبین های فولیکول مو برود.

یکی از مزایای این لیزر قابلیت تنظیم عمق نفوذ به مقدار کم تر است (با طول موج 532 نانومتر) تا بتواند موهای نازک تر نزدیک به سطح پوست را هدف بگیرد، اما بهرحال موثر بودن آن به طور کامل در این روش ثابت نشده است.
هنوز ثابت نشده است که لیزر ان دی:یاگ بر روی موهای روشن (بلوند، خاکستری و قرمز) تاثیر دارد یا خیر، و اینکه  بسیاری از افراد می گویند درد آن قابل تحمل است.

طول موج ان دی:یاگ 1064 نانومتر است.

هر چه مو تیره‌تر باشد تجمع و تمرکز ملانین در پوست بالاتر خواهد بود. زمانی که بیمار دارای میزان بالاتری از ملانین اپیدرمی است، جذب لیزر توسط هدف که ملانین مو می‌باشد، با اختلال روبرو شده و به جای آن توسط ملانین اپیدرمی پوست جذب می‌شود، البته این اتفاق لزوما به معنای عدم تاثیر لیزر نیست اما می‌تواند عوارضی همچون سوختگی، زخم، خراش و یا لکه‌های تیره (hyperpigmentation) بر روی پوست ایجاد نماید. فن‌آوری لیرز ان-دی-یاگ Nd:YAG از طول موج بالاتری نسبت به انواع دیگر لیزرها بهره می‌گیرد که آنرا برای رفع موهای زائد در بیماران با پوست‌های تیره مناسب می‌سازد.

مزایای ND:YAG

 • این سیستم می‌تواند برای درمان تمام انواع پوست‌ها، شامل پوست‌های تیره و پوست‌های زرد رنگ مردم آسیای شرقی، مورد استفاده قرار گیرد.
 •  تأخیر در زمان رشد مجدد در هنگام استفاده از این لیزر بیشتر از دیگر لیزرها می‌باشد.
 • نواحی بزرگ سطح پوست با کمک این لیزر می‌توانند به‌طور مؤثر و خیلی سریع درمان شوند.
 •  در حال حاضر پیشرفته‌ترین فناوری را در میان روش‌های مختلف لیزر درمانی ارائه می‌کند

معایب ND:YAG

 • ممکن است دردناک باشد
 •  عدم وجود مطالعات و تحقیقات بر روی نتایج و اثرات بلند مدت این روش
 •  بر موهای نازک و روشن تأثیر کمی دارد

لیزر الکساندرایت (الکس)

دارای طول موج ۷۵۵ نانومتری است و یکی از پیشرفته‌ترین دستگاهای لیزر دنیا برای از بین بردن موهای زائد می‌باشد. طول موج کوتاه‌تر، درمان را برای پوست‌های روشن تر به نسبت پوست تیره، موثرتر می‌سازد. از آن جایی که لیزر الکساندرایت از اندازه بزرگ‌تری برخوردار است، موجب می‌شود نواحی بزرگ‌تر سریع‌تر درمان شود.
این لیزر بهترین تاثیر و کم‌ترین عارضه را دارد و در نژاد ایرانی استفاده از این دستگاه بسیار مناسب و پر طرفدار است زیرا این نوع لیزر مناسب تیپ پوستی ۱ تا ۴ می‌باشد. مکانیسم آن برای رفع موهای زائد بر پایه جذب انتخابی نور نهاده شده است که در آن اشعه لیزر بدون آن که به سطح پوست آسیبی وارد کند وارد پوست شده و جذب فولیکول‌های مو می‌گردد. در این حالت آسیب‌های بافتی در فولیکول مو در حداکثر میزان خود و دریافت محیطی در حداقل است. رنگدانه ملانین در لایه اپیدرم پوست حتی در پوست‌های تیره بسیار کم و در مقابل به میزان بسیار زیاد در مو تجمع یافته است بنابراین ملانین بهترین و مهمترین ماده بیولوژیکی هدف برای بکارگیری جذب انتخابی لیزر به منظور رفع موهای زائد است .

هر چه موها تیره‌تر و کلفت‌تر باشند، تاثیر لیزر بیشتر است و بهترین نتایج با لیزر الکساندرایت برای افراد با پوست روشن و دارای موی سیاه و ضخیم به دست می‌آید.
لیزر بر روی موهای سفید، بور و کرکی اثری ندارد. هیچ دستگاه لیزری نمی‌تواند به طور کامل موهای بدن را برای همیشه از بین ببرد و هدف از درمان، کاهش طولانی مدت تراکم موها، کاهش سرعت رشد و کاهش ضخامت مو تا حدی که مورد رضایت فرد باشد خواهد بود. یکی از خصوصیات منحصر بفرد این دستگاه قابل تنظیم بودن طول موج و میزان انرژی برای از بین بردن هر نوع مو می‌باشد. برخی کارشناسان لیزر الکس را قدرتمندترین و پر تاثیرترین لیزر می‌دانند.

کاربرد لیزر الکساندرایت

 • حذف موهای زائد
 • درمان لکه های پیری
 • درمان رگ های عنکبوتی
 • پاک کردن تتو
 • درمان لک های مادرزادی عروقی

لیزر الکساندرایت سرعت بالاتری نسبت به دیگر مدل های لیزر دارد و اندازه ی محلی که درمان می کند، بیشتر است. بنابراین انتخاب مناسبی برای درمان نواحی بزرگ با سرعت بالا است. این دستگاه دارای عمق نفوذ فوق العاده می باشد و آن را به یکی از موثرترین و سریع ترین روش های موجود تبدیل کرده که به جلسات درمانی کم تری نیاز دارد.

علاوه بر آن ثابت شده است که در حذف موهای نازک تر نسبت به دیگر مدل ها تاثیر بیشتری دارد و آن را برای نواحی از بدن که دارای موهای ضخیم نیست، ایده آل کرده است. معایب سرعت بالا این است که باعث می شود لیزر الکساندرایت نسبت به روبی دردناک تر باشد. با وجود طول موج بلندش هنوز هم خطر تغییر رنگدانه ی پوست به دلیل جذب بالای نور توسط ملانین در پوست های تیره تر وجود دارد. بنابراین برای پوست های نوع یک تا سه بهترین گزینه است. هر چند در تیپ پوستی چهار هم کاربرد دارد اما اثر آن کمتر است.

مزایا لیزر الکساندرایت

 • سرعت بالای پالس که به معنی زمان کمتر برای درمان است
 • مؤثر بر روی انواع پوست‌ها با درجات روشنایی از سفید تا سبزه
 • برای درمان و از بین بردن موهای نازک مؤثرتر از دیگر لیزرهاست
 • پوشش بخش‌ها و نواحی بزرگ بدن با میزان و قدرت نفوذ بالا

معایب لیزر الکساندرایت

 • برای پوست‌های برنزه یا تیره مناسب نیست
 • ممکن است باعث تغییر رنگ دانه‌های پوست شود
 • استفاده مکرر از آن ممکن است باعث ایجاد درد شود

 

دیگر لیزر های موی زائد

لیزر ترکیبی soprano ice platinum

لیزر ترکیبی soprano ice platinum نسل جدید سیستم حذف موهای زائد است. سوپرانو آیس توسط کلینیک‌های پیشرفته حذف موهای زائد و پزشکان پیشتاز در سراسر دنیا استفاده می‌شود.

دستگاه لیزر سوپرانو آیس پلاتینیوم ترکیبی است از سه طول موج لیزر:

 • الکس ۷۵۵ نانومتر
 • دایود ۸۱۰ نانومتر
 • ان دیاگ ۱۰۶۴ نانومتر

تکنولوژی این دستگاه به این شکل است که روی قسمت‌های مختلف فولیکول مو تاثیر گذاشته و اثر بخشی فوق‌العاده آن به صورت علمی آزمایش شده و توسط  FDA آمریکا به تایید رسیده است. تکنولوژی پیشرفته آیس، پوست را هنگام عملیات برای زمان طولانی‌تری خنک نگه می‌دارد و ریسک سوختن را پایین می‌آورد، این دستگاه نتیجه یک راه حل پیشرفته حذف مو زائد است که نتیجه بهتری برای هر نوع پوست اعم از روشن و تیره می‌دهد.

انواع دستگاه لیزر مو

پل ارتباط کلینیک نهال

جهت پاسخگویی به سوالات و یا رزرو نوبت تماس حاصل فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک زیبایی نهال سریع ترین پل ارتباطی