سابسیژن چیست؟

سابسیژن چیست؟

سابسیژن سابسیژن یک جراحی بدون برش زیرپوستی است. این جراحی سرپایی و جزئی بوده و به درمان مواردی مانند اثر زخم های قدیمی، چین و چروک ها، سلولیت ها و به ویژه جای جون یا آکنه  کمک می کند. در سابسیژن، ابزاری مانند سوزن یا کانولا به زیر پوست ناحیه ی جای جوش یا آکنه…

فهرست مطالب

پل ارتباط کلینیک نهال

جهت پاسخگویی به سوالات و یا رزرو نوبت تماس حاصل فرمایید

سابسیژن

سابسیژن یک جراحی بدون برش زیرپوستی است. این جراحی سرپایی و جزئی بوده و به درمان مواردی مانند اثر زخم های قدیمی، چین و چروک ها، سلولیت ها و به ویژه جای جون یا آکنه  کمک می کند. در سابسیژن، ابزاری مانند سوزن یا کانولا به زیر پوست ناحیه ی جای جوش یا آکنه فرو شده و چرخانده می شود. این عمل با شکستن بافت جای جوش یا آکنه و شکستن اتصالات میان بافتی لایه ی زیرین پوست، جای آکنه یا جوش را کاهش می دهد. سابسیژن به خودی خود سبب شکسته شدن رشته های فیبری می شود که اسکار را به بافت زیرین پوست متصل می کند. این عمل نه تنها به کشیدگی اثر زخم یا جوش های کهنه کمک می کند بلکه سبب تولید کلاژن نیز می شود.

کاربرد سابسیژن

این روش یکی از بهترین درمان های مشکلاتی مانند اسکار آکنه (چال روی پوست)، باقی ماندن جای زخم های عمیق، سالک، خط خنده و اخم، چین و چروک های عمیق و سلولیت های شدید مناسب می باشد. همچنین برای حصول نتیجه بهتر و سریعتر در صورت تشخیص پزشک می توان این روش را با سایر روش های درمانی پوست مانند درمان های لیزری (لیزر CO2 فرکشنال) و یا میکرونیدلینگ به صورت ترکیبی انجام داد.

کاندید مناسب سابسیژن

این روش درمانی برای افرادی که مشکلات پوستی مانند جای جوش گود شده، آسیب های شدید ناشی از آفتاب، چین و چروک و خط خنده و اخم عمیق دارند بسیار مناسب است. با این وجود سابسیژن بیشترین تاکید بر روی درمان جای جوش و آکنه دارد. از طرفی دیگر این روش برای درمان هر نوع عارضه پوستی مانند اسکارهای هایپرتروفیک و یا کلوییدی مناسب نمی باشد. همچنین افرادی که با مشکلاتی مانند: اختلالات لختگی خون، عفونت های باکتریایی یا ویروسی و دارای آکنه های فعال هستند از انجام سابسیژن منع می شوند.

دقت داشته باشید که روش های درمانی متعددی برای بهبود وضعیت پوست و رفع مشکلات پوستی وجود دارد که پزشک بعد از بررسی پوست تشخیص می دهد که بهترین روش کدام است و یا در صورت نیاز از روش های ترکیبی استفاده می کند. در زمینه حذف خطوط عمیق صورت می توان از روش هایی مانند تزریق فیلر خط خنده و یا در صورت نیاز از لیفت صورت با هایفوتراپی بهره برد.

فواید سابسیژن

  • کاهش بافت های اثر زخم یا جوش
  • تولید کلاژن های تازه
  • افزایش تکستچر پوست

فواید سابسیژن معمولا به جای جوش یا آکنه برمی گردد. بیماران معمولا پس از تزریق فیلر هیالوروونیک اسید است که به سابسیژن روی می آورند . تحلیل بافت اسکار ها ( جای جوش یا زخم) از ایجاد جای جوش و یا زخم جدید جلوگیری می کند.

اقدامات قبل از سابسیژن

مشورت با یک دکتر پوست خوب پیش از انجام سابسیژن بسیار حائز اهمیت است به ویژه اگر از داروهای خوراکی برای درمان آکنه استفاده می کنید. قبل از انجام سابسیژن از مصرف رقیق کننده های خون مانند: آسپرین، الکل ویا ویتامین E  خودراری کنید. علاوه بر این پوست باید کاملا تمیز باشد زیرا ورود سوزن به پوست ممکن است باعث عفونت شود.

نحوه انجام سابسیژن

نخستین مرحله در سابسیژن بی حسی است. سپس یک سوزن دو شاخه ی کوچک به زیر پوست فرو می شود. سوزن دائما از جهتی به جهت دیگر در زیر پوست جا به جا و سبب جدا شدن اسکار از بافت زیری پوست می شود. همچنین در اثر شکست شدن فیبر های پوست صدایی نیز تولید می شود. این فرآیند با توجه به اندازه ی اسکار ممکن است به دفعات تکرار شود. به محض آنکه عمل سابسیژن پایان یابد، از کمپرس سرد برای کاهش خونریزی و تورم استفاده می شود.

تعداد جلسات سابسیژن پوست

به طور کلی واکنش پوست به هر نوع اقدام درمانی مانند رفع جای جوش و زخم می تواند با توجه به نوع پوست و واکنش های آلرژیک بدن از فرد به فرد متفاوت باشد؛ به طور کلی برای بهبود جای جوش و آکنه به روش سابسیژن معمولا به 3 الی 6 جلسه نیاز است که با حد فاصل 4 هفته انجام می شود.

عوارض جانبی احتمالی سابسیژن

از آنجایی که سابسیژن از طریق فرو کردن سوزن در پوست انجام می شود، اگر در محیطی غیر بهداشتی انجام شود امکان عفونت وجود دارد. علاوه بر بوجود آمدن اسکار های بیشتر در اثر سابسیژن به واکنش پوست فرد بستگی دارد. تغییر رنگ پوست و آسیب به اعصاب و عروق خونی اطراف اسکار از دگیر عوارض احتمالی سابسیژن می باشند. آسیب دیدن عصب پوست دارای 2 نوع پیامد است. نخسین پیامد بی حسی موقتی است اما دومین نوع پیامد فلج جزئی یا کامل یک طرف صورت می باشد. گرچه احتمال این امر به دلیل درگیری سطحی پوست در سابسیژن بسیار کم است، اما یکی از عارضه های قابل پیش بینی آن محسوب می شود. تزریق بی‌حسی می‌تواند به طور موقت حرکات را کاهش دهد و فلج را تقلید کند، اما با از بین رفتن تزریق‌های بی‌حس‌کننده، این حرکت در عرض 24 ساعت برمی‌گردد.

دوران نقاهت سابسیژن

در 24 الی 48 ساعت اول حساست و احساس درد امری طبیعی است. از این رو بیماران در صورت وجود درد می توانند به مدت 5 الی 7 روز از داروهایی مانند آنتی بیوتیک و ضد التهاب استفاده کنند. همچنین از لمس مداوم صورت خودداری نموده و از تمیزی دستام خود اطمینان حاصل کنید. شستشوی دست ها با صابون آنتی باکتری 2 بار در روز نیز توصیه می شود. علاوه بر این استفاده از ضدآفتاب با SPF  30 درصد یا بیشتر جهت محافظت از پوست نیز توصیه می شود. پس از انجام سابسیژن، مصرف داروهای آکنه ی خود را به جهت جلوگیری از بروز جوش های جدید ادامه دهید و با دکتر پوست خود مشورت نمایید.

 

سابسیژن

پل ارتباط کلینیک نهال

جهت پاسخگویی به سوالات و یا رزرو نوبت تماس حاصل فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک زیبایی نهال سریع ترین پل ارتباطی