درمان‌ میخچه کف پا

درمان‌ میخچه کف پا

میخچه در کف پا، یکی از مشکلات پوستی است که ممکن است در هر شخصی رخ دهد. این مشکل باعث درد، خارش و التهاب در منطقه کف پا می‌شود، به صورت ناحیه‌ای پوست کف پا سفت و ضخیم می‌شود. میخچه در کف پا شبیه به پینه است اما بزرگ‌تر از آن است. میخچه کف پا…

فهرست مطالب

پل ارتباط کلینیک نهال

جهت پاسخگویی به سوالات و یا رزرو نوبت تماس حاصل فرمایید

میخچه در کف پا، یکی از مشکلات پوستی است که ممکن است در هر شخصی رخ دهد. این مشکل باعث درد، خارش و التهاب در منطقه کف پا می‌شود، به صورت ناحیه‌ای پوست کف پا سفت و ضخیم می‌شود. میخچه در کف پا شبیه به پینه است اما بزرگ‌تر از آن است. میخچه کف پا در نوک انگشتان پا، لای انگشتان پا و در ناحیه سینه و پاشنه پا به وجود می‌آید. به رنگ سفید، زرد، طوسی و قهوه ای مشاهده می‌شود، که در هر فرد متفاوت است. در صورت بروز میخچه در کف پا، باید به سرعت آن را درمان کنید تا از گسترش آن جلوگیری کنید.
هرچند که میخچه در کف پا یک بیماری رایج و درمان‌پذیر است، اما در صورت عدم درمان مناسب و به موقع، ممکن است باعث آسیب و ترک‌های شدیدتر در پوست شود.

انواع میخچه کف پا

به پسمان‌های گردی شکل هایپرکراتوتیک، میخچه در کف پا می‌گویند، که هسته خراشیده شده آن سبب پیدایش درد، تورم و سوزش می‌شود. با دقت کردن به شکل و اندازه آن می‌توان تشخیص داد که پینه است یا میخچه کف پا است. میخچه در کف پا به دو دسته کلی تقسیم می‌شود که عبارتند از:
1. میخچه‌های سخت:
میخچه‌های سخت رایج‌ترین نوع میخچه است. میخچه در کف پای سخت دارای بافت ضخیم و متورم هستند که معمولاً در بالای یا کناره‌های انگشتان پا یا کف پا ایجاد می‌شوند.
2. میخچه های نرم:
این‌ها برآمدگی‌های سفید مایل به لاستیکی هستند که معمولاً بین انگشتان پا ایجاد می‌شوند، جایی که پوست مرطوب است و می‌توانند به یکدیگر ساییده شوند. این نوع میخچه بسیار دردآورتر از نوع دیگر است.
بیماری‌های میخچه کف پا از مشکلات پایین‌ترین بخش بدن هستند که با نادیده گرفتن آنها، می‌توانند به مشکلات بزرگتری در آینده منجر شوند. بنابراین، بهترین راه برای جلوگیری از این بیماری‌ها، حفظ بهداشت پوست و پا، استفاده از کفش‌های مناسب و در صورت بروز علائم، مراجعه به پزشک می‌باشد.

علت میخچه کف پا چیست؟

میخچه در کف پا یکی از مشکلات پایین‌ترین بخش بدن می‌باشد، حال سوال این است که علت میخچه در کف پا چیست؟ میخچه در کف پا به دلایل مختلفی به وجود می‌آید، و در هر فردی متفاوت است. چند نمونه از علت میخچه در کف پا عبارتند از:
  •  استفاده از کفش های تنگ و نامناسب
  • کج بودن فرم انگشتان پا
  •  کثیف و آلوده بودن انگشتان پا
  •  فشار و اصطکاک بیش از حد به کف پا در برخورد با زمین و کفش
  •  پیاده‌روی و دویدن های مکرر با پای برهنه
  • مرطوب بودن کف پا در کفش به مدت طولانی
  • نپوشیدن جوراب مناسب
  • پوشیدن کفش های پاشنه بلند
  • بالا رفتن سن افراد

درمان‌ پزشکی میخچه در کف پا

در صورتی که شما علائمی از بیماری میخچه کف پا دارید، بهتر است به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید و درمان مناسب را شروع کنید.
چندین درمان پزشکی برای میخچه در کف پا وجود دارد، از جمله:
1. چسب مخصوص میخچه: چسب مخصوص میخچه محلول اسیدی دارد که به همین دلیل بعضی پزشکان آن را تجویز نمی‌کنند؛ محتوای این چسب‌ها از سالیسیلیک اسید 40% است به همین دلیل میخچه کف پا را حذف می کند.
2. عمل جراحی: در موارد شدید، ممکن است جراحی برای برداشتن میخچه لازم باشد. این معمولا آخرین راه حل است و تنها در صورتی توصیه می‌شود که سایر درمان‌ها اثرگزار نباشند. این عمل جراحی سرپایی و ساده بوده، همچنین دوره نقاهت کوتاهی دارد.
3. لیزر درمانی: هنگامی که میخچه‌های عمیق داشته باشید با تشخیص پزشک دیگر جراحی راه درمان مناسب شما نیست. پزشک متخصص به شما لیزر درمانی را پیشنهاد می‌کند، زیرا میخچه در کف پا را به صورت ریشه‌ای رفع می کند و بدون خونریزی و درد است.
 لذا این راه درمان، دارای دوره نقاهت کوتاهی است. البته توجه داشته باشید اگر علت میخچه در کف پا، عفونت قارچی باشد لیزر درمانی راه مناسب نیست و باید علت میخچه کف پا را درمان کنید. همچنین برای افراد باردار و بیماری‌های دیگر مانند سرطان و غیره این روش نیز پیشنهاد نمی‌شود.
4. فریز کردن میخچه پا: کرایوتراپی نیز یک راه درمان میخچه در کف پا است، این روش دارای خونریزی و گاهی تاول‌هایی به رنگ بنفش و قرمز همراه است. در این روش نیتروژن مایع یا یخ دی‌اکسیدکردن وارد درون عمق میخچه می‌شود تا میخچه را درمان کند.
کلینیک ما آماده ارائه خدمات به شما می‌باشد. شما می‌توانید با مراجعه به مرکز ما، علت میخچه کف پا را پیدا و راه مناسب درمان میخچه در کف پا را تشخیص می‌دهیم و آن را درمان می‌کنیم.

پل ارتباط کلینیک نهال

جهت پاسخگویی به سوالات و یا رزرو نوبت تماس حاصل فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک زیبایی نهال سریع ترین پل ارتباطی