درمان منگوله های پوستی

درمان منگوله های پوستی

درمان منگوله های پوستی

اسکین تگ یا منگوله های پوستی، نوعی زائده پوستی خوش خیم و اکثراً بدون درد هستند که شبیه یک آویز با منگوله کوچک در سطح پوست ظاهر می شوند. این زائده های گوشتی، گرد و نرم هستند که توسط یک پایه ساقه مانند از سطح پوست آویزان هستند (به عبارتی روی سطح پوست نیستند و…

فهرست مطالب

پل ارتباط کلینیک نهال

جهت پاسخگویی به سوالات و یا رزرو نوبت تماس حاصل فرمایید

اسکین تگ یا منگوله های پوستی، نوعی زائده پوستی خوش خیم و اکثراً بدون درد هستند که شبیه یک آویز با منگوله کوچک در سطح پوست ظاهر می شوند. این زائده های گوشتی، گرد و نرم هستند که توسط یک پایه ساقه مانند از سطح پوست آویزان هستند (به عبارتی روی سطح پوست نیستند و دارای ریشه اند)، به طوریکه به راحتی می توان آنها را حرکت داد. به جز مشکلاتی که در وضعیت ظاهری فرد ایجاد می‌شود، منگوله‌های پوستی عامل نگران کننده دیگری را در پی نخواهند داشت.

معمولاً منگوله‌های پوستی دارای هیچ گونه درد یا ناراحتی فیزیکی نیستند. این زائده‌های گوشتی در صورتی که به صورت مکرر تحریک شده و در اثر تماس با لباس یا دیگر بخش‌های بدن دستمالی شوند، می‌توانند باعث ایجاد علائمی شوند؛ اما در کل، مشکلاتی که در زیبایی ظاهری فرد ایجاد می‌شود، عاملی است که باعث سوق دادن افراد به برداشتن منگوله های پوستی می‌شوند.

 

علت ایجاد منگوله های پوستی

دلیل ایجاد منگوله های پوستی هنوز به صورت دقیق مشخص نشده است. این زائده ها معمولاً در نواحی از بدن که دارای چروک های پوستی هستند، ظاهر می شوند. بنابراین ممکن است اصطکاک در ایجاد آن نقش داشته باشد. این زائده ها از رگ های خونی، کلاژن پوستی و رشته های عصبی تشکیل شده اند و توسط لایه بیرونی پوست احاطه می شوند.

علائم منگوله های پوستی

برخی از علائم منگوله های پوستی به این شرح است:

 • بر خلاف خال پوستی ،منگوله های پوستی  از پوست آویزان است.
 • این منگوله ها معمولاً کوچک بوده و کمتر از 2 میلیمتر اندازه دارد ولی ممکن است به 5 میلی متر نیز برسد.
 • برخی از این ضایعه ها معمولاً نرم بوده ولی ممکن است صاف و گرد یا چروک و نامتقارن باشد.
 • این منگوله های پوستی به رنگ پوست و معمولاً تیره تر از آن است و در صورت عدم خونرسانی ضایعه رنگ سیاه می گیرد.
 • افراد در معرض ریسک ابتلا به منگوله های پوستی
 • افراد دارای اضافه وزن یا مبتلا به چاقی
 • خانم های باردار
 • افراد مبتلا به عدم تعادل استروئیدهای جنسی به خصوص اگر سطح هورمون های استروژن و پروژسترون در بدن آنها متغیر باشد.
 • اگر یکی از اعضای خانواده دارای زائده گوشتی باشد، ریسک ابتلا در سایر افراد خانواده وجود دارد.
 • ابتلا به مقاومت انسولین یا دیابت نوع 2
 • داشتن ویروس پاپیلومای انسانی

 

انواع منگوله های پوستی

هر چند امکان ایجاد منگوله های پوستی در همه جای بدن وجود دارد؛ اما میزان شیوع آن در نواحی پر چین و چروک بدن بیشتر است از جمله:

 • پلک ها
 • پوست صورت
 • بالای قفسه سینه
 • گردن
 • زیر بغل
 • زیر پستان ها
 • کشاله ران
 • نواحی مقعد و ناحیه تناسلی

میزان شیوع منگوله های پوستی

میزان شیوع اسکین تگ ها در مردان و زنان یکسان می باشد اسکین تگ ها بیشتر در افراد بالای 50 سال دیده می شود. با افزایش سن و افزایش بافت بدن و چاقی میزان ایجاد آنها بر روی پوست افراد بیشتر می شود.

 

تفاوت اسکین تگ و زگیل تناسلی

منگوله های پوستی ناشی از رشد بیش از حد پوست می باشد و دردناک و مسری نیست؛ اما زگیل تناسلی ناشی از عفونت HPV است و می تواند در بخش های مختلف بدن رشد و سرایت کند. اسکین تگ معمولاً به اندازه یک دانه برنج است و به صورت یک برآمدگی پوستی است. زگیل های تناسلی برآمدگی هایی هستند که بر روی سطح پوست به وجود می آیند و معمولاً شبیه گل کلم می باشند. همه زگیل تناسلی خطرناک و یا سرطانی نمی باشند و برخی از انواع زگیل تناسلی عامل بروز سرطان می باشند.

 

نحوه تشخیص منگوله های پوستی

تشخیص این ضایعه کمی مشکل است و تنها از طریق معاینه و مراجعه به پزشک امکان پذیر می باشد. البته مشاهده تصاویر و نوع بروز زائده ها نیز و انجام آزمایشات پاتولوژی و ویروس شناسی می تواند به پزشک در تشخیص اسکین تگ کمک نماید.

 

آیا منگوله پوستی واگیردار است؟

این منگوله های پوستی بی خطر هستند و نکته ی بسیار مهم درباره ی آنها غیر مسری بودنشان است؛ یعنی با دست زدن از جایی از بدن به جای دیگر و یا به فرد دیگری سرایت نمی کنند.

 

درمان منگوله پوستی

منگوله های پوستی ضایعات پوستی بی خطر و غیر سرطانی است، که در مواردی خود به خود از بین می روند، ولی در صورتی که با تشخیص پزشک وجود این ضایعات قطع شود، تنها به علت ایجاد نازیبایی برای از بین بردن آن، تحت درمان قرار میگیرد. برخی از مهمترین روش های درمان این ضایعه به این شرح است:

 1. Cauterization: اسکین تگ با استفاده از الکترولیز (انرژی الکتریکی) سوزانده می شود.
 2. Cryosurgery (کریوتراپی): در این روش ضایعات پوست با استفاده از پروب حاوی نیتروژن مایع منجمد شده و از بین می رود.
 3. لجستیک یا لیجیشن: در این روش خونرسانی به ضایعه پوست متوقف می شود.
 4. جراحی: تگ تحت عمل جراحی با استفاده از تیغ از پوست جدا می شود.

مراقبت پس از برداشتن اسکین تگ

معمولاً عفونت‌ها و عوارض با برداشتن زائده‌های گوشتی رخ نمی‌دهند. پس از برداشتن، برخی افراد دچار اسکار می‌شوند که ممکن است به‌مرورزمان به‌آرامی از بین بروند. پس از برداشتن تگ پوستی در خانه، پماد آنتی‌بیوتیک را روی ناحیه آسیب‌دیده بمالید و مانند بریدگی آن را با بانداژ بپوشانید. این کار خطر عفونت را کاهش می‌دهد. در صورت دردناک شدن ناحیه یا خونریزی به پزشک مراجعه کنید. برای برداشتن تگ پوستی باید براساس دستور پزشک زخم را حداقل 48 ساعت خشک نگه‌دارید و سپس ناحیه موردنظر را به‌آرامی با آب و صابون شست‌وشو دهید.

 

پیشگیری از ابتلا به منگوله های پوستی

به این علت که عامل ایجاد کننده ضایعه منگوله های پوستی بر روی پوست مشخص نشده است، نمی توان علت دقیق برای این بیماری بیان نمود در نتیجه راهکار پیشگیری نیز برای این ضایعه تعریف نمی شود، تنها راهکار که می توان بیان نمود، پیشگیری از چاقی و اضافه وزن و استفاده از داروهای دیابت به شکل منظم است.

 

هزینه برداشتن منگوله های پوستی

انتخاب روش درمان با توجه به شرایط فرد، متفاوت است. لذا هرگونه برآورد در نوع درمان و هزینه برداشتن منگوله های پوستی غیر قابل پیش بینی است.

پل ارتباط کلینیک نهال

جهت پاسخگویی به سوالات و یا رزرو نوبت تماس حاصل فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک زیبایی نهال سریع ترین پل ارتباطی