تزریق بوتاکس صورت

تزریق بوتاکس صورت

بوتاکس چیست ؟ بوتاکس یک داروی تزریقی است که با فلج کردن عضلات باعث از بین رفتن خطوط پوستی می شود. این دارو از سم بوتولونیوم نوع A ساخته می شود که به طور موقتی باعث فلج کردن عضلات می شود. دلیل به وجود آمدن چین و چروک های صورت حرکت عضلات است که بعد…

فهرست مطالب

پل ارتباط کلینیک نهال

جهت پاسخگویی به سوالات و یا رزرو نوبت تماس حاصل فرمایید

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس یک داروی تزریقی است که با فلج کردن عضلات باعث از بین رفتن خطوط پوستی می شود. این دارو از سم بوتولونیوم نوع A ساخته می شود که به طور موقتی باعث فلج کردن عضلات می شود. دلیل به وجود آمدن چین و چروک های صورت حرکت عضلات است که بعد از تزریق بوتاکس و فلج کردن این عضلات خطوط صورت هم از بین می روند.

تزریق بوتاکس یک روش کم تهاجمی است که برای جوان سازی پوست از آن استفاده می شود. به عنوان یک روش ایمن و تاثیرگذار برای از بین بردن چروک های اطراف چشم استفاده می شود و کاربرد زیادی در این باره دارد. برای از بین رفتن خطوط قسمت های دیگر صورت مثل خط اخم، خطوط افقی پیشانی می توان از تزریق بوتاکس استفاده کرد.

کاربرد های تزریق بوتاکس صورت

بعضی از چین و چروک‌هایی که با بوتاکس برطرف می‌شوند و کاربرد هایی که بوتاکس دارد عبارتند از :

 • محو کردن خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم
 • رفع خطوط افقی پیشانی
 • از بین بردن خط اخم (خط عمودی بین دو ابرو)
 • از بین بردن چروک های سطحی گردن
 • اصلاح لبخند لثه ای
 • بالا بردن نوک بینی
 • رفع خطوط و چروک های اطراف لب

تزریق بوتاکس به چه صورت است؟

استفاده از این روش علاوه بر جوانسازی پوست خاصیت درمانی نیز دارد، به منظور شروع تزریق در ابتدا محل مورد نیاز به طور کامل می بایست تمیز شود، در بعضی از مواقع بسته به محل تزریق پزشک از شما می خواهد تا عضلات صورت خود را حرکت دهید تا از این طریق بتواند محل مناسب تزریق را مشخص کند.

مدت زمان تزریق حدود 10 دقیقه خواهد بود که تاثیر گذاری آن برروی عضلات حدود 2 الی 3 ساعت بعد خواهد بود و در انتها دریافت نتیجه نهایی 2 الی 3 هفته زمان می برد.

بهترین زمان تزریق بوتاکس صورت

بوتاکس برای افراد 18 سال و بالاتر مورد تایید FDA است. اکثر مردم بوتاکس را در 30 سالگی و بعضی در اواسط دهه دوم زندگی شروع می کنند اما بهترین زمان برای تزریق بوتاکس در افراد متفاوت است. افرادی که از ماهیچه های صورت زیاد استفاده می کنند و میمیک قوی تری دارند بیشتر دچار چین و چروک می شوند و تزریق بوتاکس هنگامی توصیه می شود که چین و چروک ها عمیق نشده باشند.

بعضی افراد سبک زندگی ناسالمی دارند و بیشتر در معرض نور خورشید، الکل یا سیگار هستند. این افراد امکان دارد در اواسط دهه دوم زندگی نیاز به تزریق داشته باشند. در کشورهای پیشرفته مثل ایالات متحده بسیاری از جوانان بین ۱۸ تا ۲۰ سال برای جلوگیری از چین و چروک بوتاکس تزریق می کنند. در حالی که بسیاری از افراد هنگامی که چین و چروک عمیق تر می شود به تزریق بوتاکس فکر می کنند.

مناطق ممنوعه تزریق بوتاکس صورت

 • روی ابروها: تزریق بوتاکس در این ناحیه ممکن است منجر به تغییر شکل طبیعی ابروها و ایجاد مشکلات ظاهری شود.
 • روی پلک‌های بالا و پایین: تزریق بوتاکس در این ناحیه می‌تواند منجر به افتادگی غیرطبیعی پلک‌ها شود و باعث مشکلات در دید و عبور نور از چشمان شود.
 • دو طرف بینی: تزریق بوتاکس در این ناحیه ممکن است منجر به تغییر شکل و حرکت طبیعی بینی شود و مشکلات تنفسی ایجاد کند.
 • زیر دو سوراخ بینی (بالای لب فوقانی): تزریق بوتاکس در این ناحیه ممکن است منجر به مشکلاتی هنگام خندیدن و صحبت کردن شود.
 • روی گونه‌ها: تزریق بوتاکس در این ناحیه ممکن است باعث تغییر شکل و حرکت طبیعی گونه‌ها شود.
 • دو طرف لب‌ها: تزریق بوتاکس در این ناحیه ممکن است باعث مشکلات در حرکت طبیعی لب‌ها و لبخند شود و ظاهر غیرطبیعی ایجاد کند.
 • ناحیه زیر لب پایین: تزریق بوتاکس در این ناحیه ممکن است باعث تغییرات غیرطبیعی در شکل و حرکت لب پایین شود و مشکلات ظاهری ایجاد کند.

فواید بوتاکس صورت

رفع سریع چین و چروک صورت  یکی از مزایای این عمل می باشد که در طی ۳ تا ۷ روز به جوانسازی می رسید . یکی دیگر از مزایای تزریق بوتاکس صورت نداشتن دوره نقاهت طولانی مدت می باشد که پس از تزریق می توانید به محل کار خود برگردید .

مزیت‌های تزریق بوتاکس صورت

1.بوتاکس از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشد.

2. این روش یکی از روش های غیر تهاجمی جوانسازی است

3. دوره نقاهت ندارد و بیمار بعد از تزریق می تواند به فعالیت های شخصی خود بازگردد.

4.بوتاکس باعث از بین رفتن چین و چروک ها و جوان سازی طبیعی صورت می شود و نتایج قابل قبولی را در پی دارد.

5.بوتاکس با رفع خطوط صورت و چین و چروک ها باعث شادابی و جوانی صورت می شود که اثر بخشی آن چه در زن چه در مرد و یا سن بالا و سن پایین یکسان می باشد.

6.این روش یکی از روش های غیر تهاجمی جوانسازی است.

از بین بردن اثر بوتاکس

متاسفانه شیوه فوری و قطعی برای برطرف کردن آثار بوتاکس تاکنون به وجود نیامده است. همه روش های که برای کم کردن اثرات بوتاکس وجود دارد در زمان و شکیبایی و صبر زیاد می خواهد. برای این که از انجام بوتاکس پشیمان نگردید لازم است قبل از آن تحقیق و بررسی کافی داشته باشید. از تجربه و تبحر پزشک و کلینیک که می‌خواهید تزریق در آن انجام شود مطمئن گردید. تزریق باید به مقدار کافی باشد. استفاده از مواد با کیفیت و مرغوب سبب میشود که افراد بعد از انجام بوتاکس از آن پشیمان نشوند.

مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس

قبل از انجام بوتاکس برای تاثیر بهتر و جلوگیری از عوارض جانبی باید یک سری اقدامات انجام دهید. بعضی از این اقدامات مربوط به استفاده از داروهایی است که امکان دارد بر سم بوتولینوم تأثیر منفی بگذارد یا باعث تداخل دارویی شود. در ادامه با مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس آشنا می شوید :

 • اگر به بیماری های رایجی مثل آنفولانزا و سرماخوردگی مبتلا هستید، قبل از تزریق باید درمان های ضد ویروسی انجام شود.
 • سعی کنید ۱ هفته قبل از تزریق داروهای ضد التهابی مثل ایبوپروفن و آسپرین، ویتامین ای، امگا ۳ استفاده نکنید. این داروها خاصیت رقیق کنندگی خون دارند و امکان دارد در جریان انجام تزریق پیچیدگی هایی برای افراد به وجود بیاورند. الکل هم این خاصیت را دارد و به همین دلیل استاده از آن در روزهای آخر تزریق توصیه نمی شود.
 •  سعی کنید قبل از تزریق بوتاکس آرایش نکنید. در روز تزریق بوتاکس باید پوست خود را تمیز نگه دارید.
 • سعی کنید آرامش داشته باشید و نگران نتایج کار نباشید و با انتظارات قابل قبولی برای تزریق داشته باشید.
 •  اگر به دارو یا ماده خاصی حساسیت دارید قبل از تزریق بوتاکس به پزشک اطلاع دهید.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

برای این که نتیجه مناسبی از تزریق خود داشته باشید و از خطرات و عوارض ان کم کنید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس آشنا می شوید :

 • در روز های اول بعد از تزریق از مصرف الکل و نوشیدنی های الکلی پرهیز کنید زیرا که این کار باعث رقیق شدن خون می شود و عوارضی مانند کبودی و تورم را در ایجاد می کند. استفاده از الکل و دخانیات باعث می شود تا شما دیر تر بهبود یابید.
 •  در روز اول بعد از تزریق از فعالیت های سنگین خودداری کنید. این فعالیت ها جریان خون را در بدن شما تسریع می کنند و این موضوع برای نقطه تزریق مناسب نیست. احتمال صدمه دیدن این نقطه از صورت در زمان انجام تمرین های سنگین وجود دارد.
 •  اگر کبودی در ناحیه تزریق وجود دارد می توانید از کمپرس یخ روی آن استفاده کنید تا سریع تر بهبود یابید.
 • سعی کنید برای ۲ شب از خوابیدن روی ناحیه ای که تزریق روی آن صورت می گیرد خودداری کنید. این کار باعث وارد شدن فشار زیادی به این ناحیه می شود و احتمال جا به جایی بوتاکس بیشتر می شود.

ماندگاری تزریق بوتاکس صورت

همان طور که می دانید تزریق بوتاکس یک روش موقتی جهت رفع چین و چروک ها و جوانسازی صورت است و تاثیر آن نهایتا می تواند تا 6 ماه قابل مشاهده باشد. بعد از گذشت این مدت، دوباره روند پیری در پوست صورت به شکل طبیعی خود ادامه پیدا می کند و کم کم خطوط و چین و چروک ها مجددا ظاهر می شوند. در نتیجه برای استمرار نتایج و جوانسازی طولانی مدت لازم است که بوتاکس را به صورت دوره ای تزریق کرد.

بوتاکس

پل ارتباط کلینیک نهال

جهت پاسخگویی به سوالات و یا رزرو نوبت تماس حاصل فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک زیبایی نهال سریع ترین پل ارتباطی