کاربرد لیزر کیوسوییچ پیکوشور

کاربرد لیزر کیوسوییچ پیکوشور

لیزر پیکوشور دارای تاییدیه FDA است و برای موارد مختلفی از قبیل پاک کردن تاتو، خال، خطوط ریز و جای جوش به کار می رود. پالس های لیزر، انرژی را در یک پیکو ثانیه (یک تریلیون ثانیه) آزاد می کنند. این انتشار سریع احتمال سوختگی را کاهش می دهد، بنابراین برای تمام انواع پوست ایمن…

فهرست مطالب

پل ارتباط کلینیک نهال

جهت پاسخگویی به سوالات و یا رزرو نوبت تماس حاصل فرمایید
لیزر پیکوشور دارای تاییدیه FDA است و برای موارد مختلفی از قبیل پاک کردن تاتو، خال، خطوط ریز و جای جوش به کار می رود.

پالس های لیزر، انرژی را در یک پیکو ثانیه (یک تریلیون ثانیه) آزاد می کنند. این انتشار سریع احتمال سوختگی را کاهش می دهد، بنابراین برای تمام انواع پوست ایمن است. (بسیاری از افراد دارای پوست تیره، به دلیل خطر سوختگی یا هایپرپیگمانتاسیون قادر به استفاده از سایر لیزرها نیستند.)

لیزرهای پیکوثانیه مانند پیکوشور، نسبت به لیزرهای کیوسوییچ که سال ها پیش اختراع شده اند، پیشرفت زیادی کرده اند. این لیزر می تواند در مقایسه با لیزرهای قدیمی، در تعداد جلسات کمتر درمان کند. در حالی که اثربخشی پیکوشور از تکنولوژی قدیمی بیشتر است .

                                      لیزر پیکوشور
لیزر پیکوشور

مزایا و معایب لیزر پیکوشور

مزایا

 • این لیزر در مقایسه با لیزرهای دیگر، مناطق بزرگ را سریع تر درمان می کند.
 • بعد از درمان نیازی به استراحت نیست. اگرچه در هفته اول پانسمان خواهید داشت که باید مرتب تعویض شود.
 • لیزرهای پیکوثانیه مانند پیکوشور، دارای کمترین میزان درد و ناراحتی در میان لیزرهای پاک کننده تاتو هستند.
 • این لیزر در پاک کردن رنگ های سخت مانند نارنجی، قرمز، آبی، سبز و زرد موثر است.

معایب

 • هیچ تضمینی وجود ندارد که تاتو به طور کامل ناپدید شود.
 • فرآیند درمان طولانی است. مانند همه لیزرهای پاک کننده تاتو، پیکوشور به چند جلسه برای رسیدن به بهترین نتیجه نیاز دارد.
 • هزینه پیکوشور نسبت به لیزر کیوسوییچ بیشتر است.

 

کاندید مناسب پیکوشور

افراد دارای سلامت عمومی که خواهان پاک کردن لک یا تاتوی خود هستند می توانند از این روش بهره ببرند. باید حدود ۶ ماه از تاتوی شما گذشته باشد. لیزر پیکوشور برای برخی افراد توصیه نمی شود. در صورت وجود هر کدام از موارد زیر، درباره گزینه های دیگر با متخصص پوست صحبت کنید:

 • نسبت به نور مادون قرمز حساسیت بالایی دارید یا از دارویی استفاده می کنید که حساسیت به نور خورشید یا اشعه فرابنفش را افزایش می دهد.
 • اختلال خودایمنی از جمله لوپوس یا دیابت نوع ۱ دارید. (دیابت نوع ۲ اگر به درستی کنترل شود مشکلی برای پیکوشور ندارد.)
 • در حال حاضر یا در عرض شش ماه گذشته از ایزوترتینوئین (آکوتان) استفاده کرده اید.
 • ملانوم (سرطان پوست)، عفونت فعال (مانند تبخال)، پسوریازیس یا اگزما دارید.
 • باردار یا شیرده هستید. هیچ تحقیقی وجود ندارد که نشان دهد لیزر برای پاک کردن تاتو بر سلامتی کودک یا مادر تاثیر می گذارد، اما بهتر است ریسک نکنید.
 • اگر برنزه کرده اید؛ بیشتر پزشکان توصیه می کنند از برنزه کردن ناحیه درمان حدود ۴ هفته قبل از لیزر خودداری کنید.
 • سابقه زخم کلوئیدی دارید.

پیکوشور چگونه کار می کند؟

لیزر پیکوشور سه طول موج مختلف را ارائه می کند، بنابراین می تواند برای پاک کردن لک و جوهر سیاه که در عمق لایه میانی قرار گرفته استفاده مورد استفاده قرار گیرد.

 • طول موج ۵۳۲ نانومتر برای رنگ های قرمز، بنفش، نارنجی، زرد و قهوه ای جوهر یا لک موثر است.
 • طول موج ۷۵۵ نانومتر جوهر سبز و آبی را درمان می کند.
 • طول موج ۱۰۶۴ نانومتر به خوبی توسط جوهر سیاه جذب می شود.

لیزر زخم های کنترل شده میکروسکوپی ایجاد می کند تا فرآیند ترمیم طبیعی پوست آغاز شود و همچنین منجر به افزایش تولید کلاژن و الاستین می شود که به بهبود ناحیه درمان کمک می کند.

آیا پیکوشور ایمن است؟

لیزر پیکوشور برای پاک کردن تاتو بی خطر تلقی می شود، اما روش های لیزری می توانند دارای اثرات جانبی باشند. ممکن است بعد از درمان تورم، داغی، خونریزی و حتی تاول های کوچک را تجربه کنید. این علائم موقتی هستند و تنها چند روز دوام دارند.

مهم است که به دستورالعمل های ایمنی پایبند باشید. به این معنی که همیشه در طول درمان لیزر از عینک محافظ استفاده کنید و به یک پزشک معتبر و با تجربه مراجعه کنید.

اگرچه این لیزر برای تمام رنگ های پوستی توصیه می شود، اما همچنان خطر هایپرپیگمانتاسیون در پوست زیتونی یا تیره وجود دارد.

آمادگی برای لیزر پیکوشور

قبل از درمان، پزشک باید در مورد تمام شرایط موجود، هر نوع دارو یا مکملی که استفاده می کنید و هرگونه آلرژی که دارید آگاه باشد.

باید حداقل دو هفته قبل از درمان سیگار را ترک کنید.

باید از یک ماه قبل، از برنزه کردن اجتناب کنید؛ زیرا باعث می شود لیزر به سختی رنگدانه ای را که می خواهید حذف کنید را از ملانین افزایش یافته ناشی از برنزه را تشخیص دهد.

در طول درمان چه اتفاقی رخ می دهد؟

درمان بسته به اندازه تاتو، رنگ جوهر و شدت رنگدانه معمولاً ۱۰ تا ۳۰ دقیقه زمان می برد. ناحیه درمان با تزریق لیدوکائین یا کرم موضعی بی حس می شود. پس از کرم موضعی حداقل ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می کشد تا پوست بی حس شود.

پس از بی حس شدن، به شما عینک محافظ داده می شود. اپراتور اپلیکاتور را مقابل پوست شما قرار می دهد و انرژی لیزر به سرعت به پوست شما منتشر می شود.

مدت زمان درمان متفاوت است. برخی تاتوهای کوچک ۱۵ دقیقه زمان برده و تاتوهای بزرگ می توانند ۲ ساعت طول بکشند. پس از آن اپراتور برای جلوگیری از عفونت از پماد آنتی بیوتیک باسیتراسین یا پولیسپورین روی ناحیه درمان استفاده می کند. معمولاً فاصله زمانی بین هر جلسه درمان ۶ تا ۸ هفته است. این مدت زمان، فرصت بهبود پوست را فراهم می کند. تعداد جلسات مورد نیاز برای هر فرد متفاوت است.

آیا پیکوشور دردناک است؟

اکثر افراد احساس پیکوشور را شبیه برخورد نوار لاستیکی به پوست توصیف می کنند اما درد ناشی از پاک کردن تاتو به دلیل ناحیه بزرگتر رنگدانه جوهر می تواند بیشتر باشد. برخی بیماران می گویند که درد آن بیشتر از تاتو است.

این درد می تواند توانایی فرد را در تحمل درمان تهاجمی محدود کند و نیاز به کاهش انرژی لیزر باشد که در این صورت تاثیر درمان کم تر شده و مدت آن طولانی تر می شود.

پس از لیزر پیکوشور برای پاک کردن تاتو چه اتفاقی می افتد؟

بعد از لیزر، پوست به مدت چند روز حساس خواهد بود. به مدت ۲۴ ساعت از دوش گرفتن یا خیس کردن ناحیه درمان خودداری کنید. تا زمانی که پوست شما به طور کامل بهبود پیدا کند از استخر یا وان آب گرم پرهیز کنید.

پس از ۳ تا ۵ روز پانسمان و استفاده از پماد، می توانید ناحیه درمان را باز بگذارید اما باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و در برابر آسیب و زخم مراقب باشید چون پوست هنوز در حال بهبود و بسیار حساس است.

ممکن است در ناحیه درمان تاول و زخم دلمه شده مشاهده کنید. پوست را تمیز نگه دارید؛ طی دو هفته پوست خشک شده و پوسته پوسته می شود.

با هر جلسه لیزر، رنگ تاتو کمتر و کمتر می شود. ناحیه درمان را تمیز و خشک نگه دارید و تا زمان بهبود از گاز استریل استفاده کنید. نتایج مطلوب پس از ۶ جلسه قابل مشاهده هستند.

لیزر پیکوشور برای پاک کردن تاتو
لیزر پیکوشور برای پاک کردن تاتو

هزینه لیزر پیکوشور

به طور متوسط هزینه لیزر پیکوشور  چند میلیون است، اما این برآورد بسته به اندازه و رنگ تاتو می تواند متفاوت باشد.

درمان های جایگزین پیکوشور

لیزر پیکووی (PicoWay): لیزر پیکووی دارای تاییدیه FDA برای پاک کردن تاتو است و از سه طول موج استفاده می کند که هر کدام طیف متفاوتی از رنگ ها را پاک می کند. این لیزر با استفاده از انرژی فوتوآکوستیک، ذرات تاتو را به قطعات بسیار کوچکتر خرد می کند.  برای دستیابی به بهترین نتیجه به چند جلسه درمان نیاز است. تفاوت اصلی بین پیکووی و پیکوشور قدرت آن ها است – پیکووی 0.9 گیگاوات و پیکوشور 0.36 گیگاوات.

 

لیزرهای کیوسوییچ: این لیزرها ایمن، موثر و قابل اطمینان برای پاک کردن تاتو هستند. لیزرهای کیوسوییچ مانند روبی، الکساندرایت و Nd:YAG تغییر رنگ و لک های ناشی از نور خورشید را با انتشار انرژی از بین می برند.

برش جراحی: این فرآیند توسط جراح انجام شده و با استفاده از اسکالپل پوست حاوی تاتو بریده می شود. پس از آن محل درمان با بخیه بسته می شود. این گزینه تنها برای تاتوهای کوچک توصیه می شود.

جراحی کرایو: این روش انجماد پاک کردن تاتو، مستلزم استفاده از نیتروژن مایع است. پس از اعمال نیتروژن، از نور ویژه ای برای لایه برداری پوست استفاده می شود. این روش به چند جلسه درمانی نیاز دارد.

 

آیا می توان از لیزر پیکوشور برای جوانسازی، بهبود جوش و چین و چروک پوست استفاده کرد؟

لیزرهای پیکوشور می توانند مشکلاتی نظیر لک های ناشی از آفتاب و جوش را برطرف کنند و دارای تاییدیه FDA برای درمان خطوط و چین و چروک هستند. پیکوشور با طول موج 755 نانومتر به طور ایمن چین و چروک ها را با افزایش تولید کلاژن صاف می کند.

این درمان نیازی به استراحت ندارد و پس از درمان می توانید به کار خود بازگردید. ۱۰ درصد آن ابلیتیو (روی لایه بالایی پوست کار می کند) و ۹۰ درصد روی لایه های کلاژن متمرکز است و از این طریق جوانسازی فیبرها را آغاز می کند؛ فیبرهایی که در طول سالها تغییر کرده اند و منجر به خطوط ریز، از دست دادن قابلیت ارتجاعی و تغییرات سطح پوست با تغییر رنگدانه ها شده اند.

برخی پزشکان معتقدند که پیکوشور در مقایسه با لیزرهای ابلیتیو نظیر CO۲، برای درمان چروک های عمیق موثر نیست.

درمان جای جوش و چین و چروک هر ۳ الی ۴ هفته انجام می شود. گاهی اوقات نتایج تنها پس از دو جلسه درمان قابل مشاهده است اما با این حال ۳ تا ۵ جلسه درمان توصیه می شود. هر جلسه حدود ۱۵ دقیقه زمان می برد.

پس از جوانسازی صورت، تا چند ساعت کمی تورم، قرمزی و احساس داغی را تجربه می کنید. ممکن است احساس کنید که آفتاب سوختگی خفیف دارید. لک های قهوه ای با پیکوشور به رنگ صوتی روشن در آمده، سپس تیره می شوند و بعد از حدود یک هفته از بین می روند.

ماندگاری نتایج به چگونگی محافظت از پوست در برابرآفتاب و روند افزایش سن بستگی دارد. ممکن است برخی رنگدانه ها به دلیل تغییرات هورمونی (برای مثال بارداری و یائسگی) دوباره ظاهر شوند. به همین دلیل جلسات پیکوشور را می توان هر ۶ ماه یکبار تنظیم کرد. هزینه بسته به اندازه ناحیه درمان متفاوت است.

 

موارد استفاده از دستگاه لیزر کیوسوییچ پیکوشور

کیوسوئیچ پاک کردن تاتو (تاتوی تمام رنگی، خط چشم و خط لب)

رنگدانه اپیدرم و درم (حذف ضایعات رنگدانه، لکه قهوه، پلاک های پیری، کک و مک، لکه های آفتاب سوختگی و کلواسما)

درمان اسکار آکنه، Nevus of Ota، Nevus آبی، Nevus سیاه

سفید کردن پوست و رفع چین و چروک و غیره

پروب لیزر دستگاه لیزر کیوسوئیچ پیکوشور

 • پروب ۱۰۶۴ نانومتر:

قادر خواهد بود تاتوهایی با رنگ تیره، تاتوهای آرایشی و کک و مک‌ها را از بین ببرد.

 • پروب ۵۳۲ نانومتر:

قادر خواهد بود تاتو‌هایی به رنگ قرمز یا قهوه‌ای نظیر تاتوهای آرایشی و لکه‌های سطحی پوست را از بین ببرد.

 • پروب ۷۵۵ نانومتر:

مناسب برای از بین بردن لکه‌های ناشی از آفتاب سوختگی، کک و مک، کلواسما، لکه‌های پیری.

 • پروب ۱۳۲۰ نانومتر:

مناسب برای جوان سازی پوست و کوچک کردن منافذ باز پوست.

پل ارتباط کلینیک نهال

جهت پاسخگویی به سوالات و یا رزرو نوبت تماس حاصل فرمایید