بوتاکس صورت

بوتاکس صورت چین و چروک‌های پوست، یکی از اولین و واضح‌ترین نشانه‌های فرا رسیدن پیری پوست است. به همین علت هم هست که افراد از روش‌های مختلفی برای رفع چروک پوست استفاده می‌کنند و بوتاکس صورت هم یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن چین و چروک‌های صورت است. مخصوصا برای قسمت‌هایی که دارای…

فهرست مطالب

پل ارتباط کلینیک نهال

جهت پاسخگویی به سوالات و یا رزرو نوبت تماس حاصل فرمایید

بوتاکس صورت

چین و چروک‌های پوست، یکی از اولین و واضح‌ترین نشانه‌های فرا رسیدن پیری پوست است. به همین علت هم هست که افراد از روش‌های مختلفی برای رفع چروک پوست استفاده می‌کنند و بوتاکس صورت هم یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن چین و چروک‌های صورت است. مخصوصا برای قسمت‌هایی که دارای چین و چروک‌های دینامیک هستند، این روش بیشترین جوابدهی را دارد.

نکته: چین و چروک‌های دینامیک به خطوطی گفته می‌شود که در اثر حرکت‌های تکرارشونده عضلات صورت ایجاد می‌شود. مثلا وقتی شما می‌خندید و گوشه چشم‌هایتان خط می‌افتد، یا زمانی که اخم می‌کنید و بین دو ابرو خط شکل می‌گیرد.

بوتاکس چیست؟

در این روش با تزریق سم بوتولیسم به نواحی مشخصی از صورت، ماهیچه‌هایی که باعث چین و چروک‌ شده‌اند را شل می‌کنند تا در نتیجه باعث آزاد شدن آن ماهیچه‌ها شده و به مرور چین و چروک صورت برطرف شود.

بوتاکس صورت در واقع تزریق مستقیم مقادیر بسیار کم سم بوتولیسم به عضلات صورت است که باعث ضعیف شدنِ عضلات می‌شود. با استفاده از بوتاکس، خط اخم و دیگر چروک‌های صورت برطرف می‌شود.

خانم‌ها و آقایانی که از سلامت جسمی مناسب برخوردارند می‌توانند از تکنیک تزریق بوتاکس به عنوان روشی مطمئن برای درمان چین و چروک صورت استفاده کنند.

معمول‌ترین نواحی برای انجام این روش، تزریق بوتاکس در پیشانی و دور چشم است. دلیل اصلی افراد برای انتخاب بوتاکس، کم کردن نشانه‌های پیری صورت و جوان‌سازی پوست است. البته به جز بوتاکس صورت، تزریق بوتاکس کاربردهای درمانی هم دارد؛ به طور مثال  از بوتاکس‌های زیربغل و کف دست هم برای درمان تعریق و میگرن و… استفاده می‌شود.

چگونگی تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس درواقع شیوه‌ی درمانی جایگزین برای جراحی‌های زیبایی مثل کشیدن پوست است. اما چرا این روش در مدتی کوتاه انقدر محبوب شد؟ شاید بتوان دلیل اصلی این مسئله را در تاثیرگذاری بالای آن همراه با هزینه و عوارض اندک دانست. بعد از تزریق بوتاکس، نهایتا در مدت زمان ۱ تا ۳ روز، متوجه تغیرات ایجاد شده در چهره خود خواهید شد.

انواع کاربردهای تزریق بوتاکس

بیشتر از ده سال است که پزشکان متخصص و دانشمندان متوجه فواید و اهمیت بوتاکس در زمینه‌های مختلف شده‌اند. به طور کلی تزریق بوتاکس در دو حوزه درمانی و زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و رفع چین و چروک و جوانسازی پوست، تنها یکی از کاربردهای این روش است.

کاربردهای درمانی تزریق بوتاکس

قابلیت محدودسازی یا فلج کردن عضلات و بافت‌ها، امکان درمان برخی از بیماری‌ها و مشکلات سلامتی را فراهم می‌کند. برخی از مشکلاتی که پزشکان با کمک تزریق بوتاکس آنها را درمان می‌کنند را در ادامه برشمرده‌ایم:

 • رفع افتادگی پلک
 • درمان پرش پلک
 • درمان میگرن
 • درمان گرفتگی‌ها و اسپاسم‌های گردنی
 • رفع مشکل تعریق زیاد مخصوصا در کف دست و زیربغل
 • درمان مثانه پرکار یا بیش فعال
 • درمان اختلالات و مشکلات عصبی و حرکتی مثل بی‌اختیاری ادرار
 • حل مشکل دندان قروچه

کاربرد بوتاکس در زیبایی

بوتاکس با محدود کردن فعالیت و دامنه حرکتی عضلات اطراف چشم، خط اخم، گردن و… به بهبود موارد زیر کمک می‌کند:

 • خطوط پنجه کلاغی دور چشم
 • خط اخم
 • چروک گردن
 • لیفت نوک بینی (البته لیفت نوک بینی به بالا در بینی‌های استخوانی با تزریق فیلر بینی بهتر انجام می‌شود.)

می‌توان گفت بوتاکس بهترین انتخاب برای چروک‌های دینامیک در ناحیه بالای صورت است. اما چروک‌های دینامیک چه هستند و چه تفاوتی با چروک‌های استاتیک دارند؟

تفاوت چروک دینامیک و استاتیک

تا وقتی کم سن و سال و جوان هستید؛ می‌توانید بدون نگرانی بخندید؛ اخم کنید و توجه چندانی به نکات مراقبتی و بهداشتی نداشته باشید؛ چرا که پوستتان قابلیت ارتجاعی بالایی دارد و اثری روی ان باقی نمی‌ماند. اما هر چه می‌گذرد، اثر همه اخم‌ها و خنده‌ها روی پوست نمایان شده و خطوط مختلف در صورت به وجود می‌آید. این چروک‌ها و خطوط پوستی را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:

 • چروک‌های استاتیک
 • چروک‌های دینامیک یا فعال

افرادی که هنوز سنشان چندان بالا نیست؛ معمولا در حالت عادی چندان چین و چروکی ندارند اما به محض اینکه اخم می‌کنند یا می‌خندند؛ خطوط چهره آنها نمایان می‌شود. به خطوطی که در اثر حرکت زیاد ایجاد شده و با حرکت عضلات صورت بیشتر مشخص می‌شود؛ چروک‌های دینامیک گفته می‌شود.

اما برخی از افراد هم هستند که به علل مختلفی مانند افزایش سن، ژنتیک، سبک زندگی ناسالم و یا حتی کاهش وزن، خطوطی روی چهره خود دارند. این چروک‌های استاتیک، وقتی که صورت در حالت سکون و ثابت است هم مشخص هستند و ارتباط چندانی به حرکت عضلات ندارند.

پزشکان حرفه‌ای و متخصص برای هر کدام از این دو نوع چروک، راه‌حل‌های متفاوتی ارائه می‌دهند. مثلا برای درمان چروک‌های دینامیک، تزریق بوتاکس بهترین راه حل است. اما در بسیاری از مواقع از تزریق ژل برای بهبود چروک‌های استاتیک استفاده می‌شود.

تزریق بوتاکس صورت چگونه انجام می‌شود؟

خیلی از افراد نسبت به تزریق بوتاکس پیشانی و هرگونه اقدام زیبایی مشابه، احساس ترس و وحشت دارند. اگر از این دسته افراد هستید؛ با دانستن روند کار می‌توانید تا حد زیادی به ترس و اضطرابتان غلبه کنید.

در ابتدا، پزشک متخصص کاملا مشکلات چهره شما را بررسی کرده و درباره الگوی تزریق بوتاکس تصمیم‌گیری می‌کند. ذکر این نکته ضروری است که معمولا برای هر فرد با توجه به نوع، عمق و محل قرارگیری چروک، الگوی خاصی برای تزریق توسط پزشک تعیین می‌شود.

بعد از استریل کردن پوست و علامت‌گذاری نقاط تزریق، روی صندلی نیمه خوابیده‌ای قرار خواهید گرفت. معمولا برای تزریق بوتاکس از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود اما ممکن است تشخیص پزشک متفاوت باشد. پس از تزریق، احتمال دارد پزشک با ماساژ دادن محل تزریق به افزایش تاثیر بوتاکس کمک کند.

چه کسانی کاندید مناسب برای تزریق بوتاکس نیستند؟

بوتاکس یک روش کم تهاجمی و بسیار متداول برای زیبایی چهره است؛ اما لزومی ندارد که برای همه افراد مناسب باشد. اگر انتظارات غیر واقعی از نتایج بوتاکس دارید یا خطوط صورت شما خیلی عمیق و ماندگاری شده‌اند؛ بهتر است قبل از تزریق بوتاکس حتما با پزشک مجرب صحبت کرده و انتظارات خود را بیان کنید. اما چه افراد دیگری کاندیدهای بوتاکس نیستند؟

 • خانم‌های باردار و شیرده و حتی افرادی که قصد بارداری در چند هفته آینده را دارند؛ نمی‌توانند از بوتاکس استفاده کنند.
 • افرادی که دچار اختلالات عصبی و حرکتی مختلف هستند.
 • افرادی که در پوستشان عفونت و زخم باز و فعال دارند.
 • کسانی که باید داروهای رقیق کننده خون استفاده کنند.

بهترین سن تزریق بوتاکس

با توجه به نحوه عملکرد و تاثیر بوتاکس در رفع چین و چروک‌ها، بهتر است که قبل از عمیق شدن چروک‌ها برای تزریق بوتاکس اقدام کنید. مخصوصا برای از بین بردن خطوط پیشانی و یا خطوط پنجه کلاغی بهتر است که هر چه سریع‌تر به دنبال حل این مشکلات باشید تا از این کار نتیجه بهتری بگیرید.

از آنجا که ژنتیک هر فرد و عوامل محیطی مثل نور افتاب تاثیر زیادی در به وجود آوردن چروک‌ها دارند؛ نمی‌توان به طور دقیق تعیین کرد بهترین سن تزریق بوتاکس چه سنی است. تنها می‌توان گفت که اگر روی پیشانی یا سایر قسمت‌های صورتتان خطوطی پدیدار شده است؛ خیلی برای مراجعه به پزشک و تزریق بوتاکس تعلل نکنید؛ چرا که با عمیق‌تر شدن خطوط، امکان کمرنگ شدن آنها هم کمتر می‌شود.

سن تزریق بوتاکس
                  سن تزریق بوتاکس

تفاوت تزریق ژل و تزریق بوتاکس

همان طور که اشاره شد، بوتاکس باعث می‌شود که عضلات دچار محدودیت در حرکات یا فلجی موقت شوند. به همین دلیل هم بیشتر برای رفع چروک‌های حرکتی یا دینامیک مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما ژل با پرکردن قسمت‌های خالی شده پوست و افزایش حجم، بیشترین تاثیر را در رفع خطوط استاتیک دارد. تفاوت ژل و بوتاکس به طور خلاصه در جدول زیر آمده است اما برای اطلاعات کامل‌تر می‌توانید مقاله لینک‌شده را بخوانید.

برندهای معتبر بوتاکس

هیچ کس دوست ندارد به دلیل پرداخت هزینه کمتر، سلامتی و زیبایی خود را به خطر بیاندازد. استفاده از موادی که تاییدیه FDA و یا وزارت بهداشت را ندارند؛ می‌تواند به شدت خطرآفرین بوده و مشکلات غیرقابل بازگشتی برایتان ایجاد کنند. در حال حاضر در کلینیک‌های معتبر، بیشتر از بوتاکس در برندهای معتبر و معروف دیسپورت و مسپورت استفاده می‌شود.

برند دیسپورت، برند انگلیسی است که کیفیت و قیمت بالایی دارد. برند مسپورت داخل کشور تولید می‌شود و در عین داشتن کیفیت بالا، قیمت نسبتا کمتری دارد. لازم به ذکر است که بوتاکس برند مسپورت، به کشورهای همسایه هم صادر می‌شود.

تزریق بوتاکس چه عوارضی دارد؟

اگر تزریق بوتاکس را نزد پزشک متخصص و مجرب انجام دهید؛ عارضه خاصی برایتان به وجود نخواهد آمد. نهایتا تا یک یا دو روز بعد از تزریق ممکن است این موارد را تجربه کنید:

 • سردرد
 • علائم و نشانه‌های سرماخوردگی و حساسیت
 • درد و سوزش در محل تزریق
 • کبودی در صورت

این علائم چندان خطرناک نیستند و معمولا پس از مدت کوتاهی برطرف می‌شوند. اما اگر به جایی غیر از مراکز استاندارد (مثل آرایشگاه‌ها) مراجعه کنید؛ احتمال اینکه به عوارض جدی‌تری دچار شوید بالاست. مواردی مانند ضعف در بینایی؛ مشکلات عضلانی یا حتی ناتوانی در حرکت، اختلال در تنفس و بی‌اختیاری ادرار از جمله عوارض  تزریق بوتاکس هستند که در صورت تزریق توسط فرد غیرمتخصص، اتفاق می‎افتند و باید در صورت بروز آن‌ها، سریعا به پزشک مراجعه کرد.

نقاط تزریق بوتاکس در بدن

از جمله نقاطی که بوتاکس به آنها تزریق می‌شود؛ می‌توان به گوشه چشم‌ها، پیشانی، گوشه بینی (برای از بین بردن چین‌های روی بینی) و گوشه لب‌هاست. همان طور که اشاره شد؛ بیشترین کاربرد بوتاکس در رفع چین و چروک و خطوط مربوط به نیمه بالایی چهره است. اما تزریق بوتاکس موارد کاربرد دیگری مانند بوتاکس لب و نوک بینی هم دارد.

افرادی که بینی آنها متناسب است و فقط می‌خواهند کمی نوک آن به بالا کشیده شود؛ از تزریق بوتاکس در این نقطه استفاده می‌کنند. همچنین بوتاکس لب، برای رفع لبخند لثه‌ای، لیفت گوشه لب‌ها و لیپ فلیپ کاربرد دارد.

لثه بالایی برخی از افراد هنگام خندیدن بیش از حد مشخص می‌شود. در این افراد تزریق بوتاکس کمک می‌کند که لب‌ها بیشتر لثه را بپوشانند. همچنین تزریق بوتاکس به افرادی که گوشه لب‌های آن‌ها افتاده است هم کمک می‌کند.

لیپ فلیپ هم با کمک تزریق بوتاکس اتفاق می‌افتد. در این روش، ماهیچه‌های اطراف لب به شکل موقت فلج شده و در نتیجه لب بالایی حجم بیشتری پیدا می‌کند. این روش در کنار درمان لبخند لثه‌ای، به داشتن لب‌های حجیم و زیباتر هم کمک می‌کند.

ماندگاری تزریق بوتاکس چقدر است؟

تزریق بوتاکس اقدامی موقت است و مانند عمل جراحی، تاثیر دائمی ندارد. معمولا بین ۳ تا ۶ ماه بعد از تزریق، تاثیر آن از بین رفته و نیاز به تزریق دوباره خواهید داشت. البته میزان ماندگاری تزریق بوتاکس برای هر فرد به توجه به نوع و عمق چروک‌ها، سبک زندگی و سن و سال، متفاوت خواهد بود.

چگونه اثر تزریق بوتاکس را افزایش دهیم؟

هر اقدام زیبایی و پوستی مانند تزریق بوتاکس، تنها می‌تواند فرم فعلی پوست را تغییر دهد و برای اینکه در آینده هم این تغییرات مثبت را حفظ کنید؛ باید همه نکات مراقبت پوستی را انجام دهید. ماندن در معرض نور آفتاب، سبک زندگی سالم و مصرف مواد مغذی، نوشیدن آب به مقدار کافی و استفاد‌ه از محصولات مراقبت پوستی از جمله کارهایی هستند که اثر بوتاکس را طولانی‌تر می‌کنند.

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

آمادگی قبل از اقدام به هر کاری لازم است چه برسد به تزریق بوتاکس، تزریق ژل لب یا حتی عمل‌های زیبایی. بنابراین قبل از روز تزریق، حتما با پزشم خود درباره نکات واجبی که تا قبل از تزریق بوتاکس باید رعایت کنید مشورت کنید. مشاورین اهمیت ویژه‌ای برای رعایت نکات و قبل و بعد از تزریق زیبایی قائل هستند چراکه برای این مجموعه سلامت افراد و نتیجه‌گیری به شدت مهم است. لذا قبل از اقدام به تزریق بوتاکس بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

 • تا یک هفته قبل از تزریق بوتاکس، از داروهای رقیق کننده خون مانند اسپرین استفاده نکنید.
 • قبل از تزریق الکل و سیگار را کنار بگذارید.
 • با پزشک خود درباره حساسیت‌های دارویی و انتظاراتتان از بوتاکس صحبت کنید.

اقدامات بعد از تزریق بوتاکس

توصیه می‌کنیم بعد از تزریق بوتاکس موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • دوش گرفتن و وارد کردن فشاربه محل (مانند خوابیدن روی صورت) تا حداقل یک روز خودداری کنید.
 • تا یک هفته از ورزش کردن و ماندن دربخار آب و هوای خیلی گرم خودداری کنید.
 • تا چند روز از مصرف سیگار، الکل و موادی از این دست اجتناب کنید.

بوتاکس

پل ارتباط کلینیک نهال

جهت پاسخگویی به سوالات و یا رزرو نوبت تماس حاصل فرمایید